Upgrade modlitebního softwaru

12.11.2017

Jak se mám správně modlit?

Bavila jsem se na toto téma s jedním knězem, když jsem procházela menší duchovní krizí. (Jinak
řečeno, byla jsem v depce z toho, že já prosím a modlím se, ale někdo evidentně přestřihl drát u
božího přijímače, trochu hereze, ale bylo to vážně frustrující) S trochou štěstí se mi povede vysvětlit vám aspoň tak polovinu toho, co mi pověděl.
My lidé jsme hrozně vtipné bytosti. Klidně si žijeme a žijeme no a když přijde to tuhého, začneme
brečet a prosíme Boha, aby nás z toho vysekal. Věc se má tak. Pokud žijete ve vztahu nebo aspoň
máte kamarády, (a pokud je nemáte, teď pochopíte, co děláte špatně) víte, že na vztahu se musí
pracovat, aby fungoval. Nemůžete čekat, že když se týden nebudete bavit se svou manželkou, že to jednoduše pochopí a jen co se vám zase bude chtít, přiskočí a bude ochotně naslouchat vašim
stížnostem na to, jak hroznou máte práci a jak vás zneklidňuje stav vašich akcií na burze, nebo pozice vašeho oblíbeného hokejového mužstva v tabulce.
S Bohem je to stejné. Aby váš vztah fungoval co nejlépe, musíte s Ním mluvit pravidelně. Ne jenom když vám zrovna teče do bot. Samozřejmě, že Bůh není jako vaše manželka, nemá lidské slabosti a nedojde mu trpělivost. Ale vy se okrádáte o duchovní růst a jednoduše řečeno, spokojený a plnohodnotný život. O Boží lásce a jejím "dávkování" bude určitě ještě samostatný článek, takže to teď necháme stranou, i když to v modlitbě hraje bezesporu velkou roli.

1. Pravidelnost
Nemůžete se ráno dokopat k tomu, abyste vstali o deset minut dřív a pomodlili se? Nebo večer
prostě padnete do postele a už nejste schopni zařadit do svého rozvrhu chvilku pro Boha? Proč?
Protože váš den se točí kolem něčeho jiného. Je to špatně? Těžko říct, ale je to tak složitější. Pokud svůj den postavíte na svém vztahu s Bohem, bude pro vás modlitba důvodem proč vstávat a zároveň budete v noci klidně spát s vědomím, že Bůh je s vámi. Nastavte si ráno budík o deset minut dřív a začněte svůj den modlitbou. Večer, než jdete spát, poděkujte Bohu za uplynulý den a odpusťte těm, kteří vás naštvali nebo zklamali. I vy proste Boha o odpuštění za to, co se vám nepovedlo.

2. Svátost smíření
Možná se vám zdá, že to s modlitbou moc nesouvisí, ale opak je pravdou. Čistá duše a mysl jsou
mnohem lepší startovní pozice pro soustředěnou modlitbu. Alespoň jednou za dva nebo tři měsíce běžte ke zpovědi a zpytujte své svědomí. Pokora a uvědomění si svých chyb vám prozradí kde máte slabá místa a za co se máte modlit, na čem máte pracovat.

3. Neimprovizujte
Nebo spíš, nenuťte se improvizovat. Ne každý má vlohy k tomu, vymýšlet si z patra spontánní
modlitby. U těchto modliteb se občas stává, že jsou až moc povrchní a nevychází z nitra.
Pokud zrovna v tuto chvíli nemáte modlitební múzu, sáhněte po breviáři, který je mimochodem ke stažení na google play. (skrytá reklama) Ranní chvály a večerní breviář vám poslouží jako plnohodnotná modlitba.

4. Plán
Někdy mám problém s tím, že mě nenapadá, za co se modlit nebo jiný den je toho až moc a já mám strach, že na něco zapomenu.
Vytvořte si plán na každý den. Rozepište si dny v týdnu a naplánujte si, za co se který den
budete modlit. Například si v pondělí udělejte čas na modlitbu za svou rodinu, v úterý za
kolegy ze své práce, ve středu za vaši farnost...

Každému samozřejmě vyhovuje něco jiného a může se vám zdát, že jsou tohle všechno hlouposti. Ale na faktu, že pro skutečně dobrou modlitbu je důležitý zdravý a opečovávaný vztah s Bohem, to stejně nic nezmění. ;)

"V naději se radujte, v soužení buďte trpěliví, v modlitbě vytrvalí." (Římanům 12,12)
Josephine