Skandál!!!

29.08.2018

1. Přehled

Sexuální skandály nejsou v církvi ničím novým. Stručný přehled můžete najít třeba tady: https://www.christnet.eu/clanky/6100/sexualni_skandaly_a_vyznamni_katolicti_klerikove_velmi_strucny_prehled.url

2. Kardinál McCarrik

Ten, na koho se zaměříme, je arcibiskup McCarrik. Vyšlo najevo, že asi před 50 lety zneužíval seminaristy a několik mladistvých. Arcibiskupem byl McCarrik od roku 2001, kdy ho jmenoval tehdejší papež Jan Pavel II. Současný papež František ho nyní, poté co se skandál zveřejnil, suspendoval. Dále mu Vatikán nařídil, aby setrval na určeném místě, dokud se obvinění neprojednají v církevním procesu.

3. Reakce

Následně se Papež František vydal do Irska, kde se měl setkat s tamními obětmi zneužívání a vyjádřit se k těmto problémům. František v Dublinu přistál v sobotu 25. srpna a hned v pondělí 27. srpna, zveřejnil Vatikán dopis, kde se papež v několik jazycích omlouvá za ignorování zneužívání v minulosti. Chvíli před papežovým příjezdem do Irska, se ozval bývalý americký nuncius Carlo Maria Vigano. Podle jeho svědectví, věděl papež František o možných aférách arcibiskupa McCarrika už od roku 2013 a další vatikánští představitelé o obviněních měli vědět snad už od roku 2006. Vigano vyzval všechny, kdo o skandálech věděli, aby šli příkladem a rezignovali.

Na Viganovu zprávu reagovalo mnoho dalších vysoce postavených duchovních, kteří se za něj postavili a označili ho za důvěryhodného muže, přesto, že sami o skandálech nevěděli.

Papež František se k tomuto tématu odmítl vyjádřit. Resp. vyjádřil se následovně:

"Četl jsem to prohlášení dnes ráno. Četl jsem ho a upřímně říkám vám a všem, kdo se o to zajímají, aby si to pozorně přečetli. A potom si udělejte svůj úsudek. Já o tom neřeknu jediné slovo. Myslím, že prohlášení mluví samo za sebe, a vy máte dostatečnou novinářskou schopnost vyvozovat závěry. Je to akt důvěry. Až uplyne nějaký čas, a vy dojdete k nějakým závěrům, možná o tom promluvím. Chtěl bych ale, abyste na tom se svojí profesionální zralostí pracovali. Budete z toho mít opravdu prospěch."

K situaci se vyjádřili další kardinálové, například kardinál Wuerl řekl, že se nejedná o žádnou velkou krizi.

Jednání papeže Františka se pokusil obhájit kardinál Cupich, který světu vysvětlil, že: "Papež má lepší věci na práci, například řešení klimatických změn a fakt, že ho lidé nemají rádi, protože pochází z Latinské Ameriky."

4. Závěr

Hodně lidí čekalo na papežovu reakci na Viganovo nařčení a trochu mě mrzelo, že jsme se nedočkali. Na druhou stranu, říká se, že vědět kdy má člověk mlčet je umění. A třeba František vyhodnotil situaci tak, že nemá cenu nic říkat.

Druhou věcí je načasování Viganova dokumentu a jeho obsah. Píše, že se McCarrik měl držet zpátky na nařízení Benedika (bývalého papeže) a objevit se na scéně až se zvolením Františka. Nicméně je prokázáno, že se McCarrik rozhodně zpátky nedržel, tudíž jeho opětovná aktivita nesouvisí s Františkovou osobou.

Je to Viganova snaha rozvrátit církev zevnitř? Jde o útok na papeže Františka? Nebo snad František skutečně kryl skandály arcibiskupa McCarrika?

Nevím. Ale věřím.

Josephine