Půst

11.01.2018

Časté otázky:

To jako nejíte?

Není to nezdravý?

Takže jste vegetariáni?

-Meat Free pátky

V pátek většina katolíků nejí maso jako připomínku Ježíšova ukřižování. Jednoduše, nejíme maso v den, kdy Pán zemřel. Maso se považuje za něco svátečního, i když dnes už tomu tak není. Dříve si mohli maso dovolit jen ty vyšší vrstvy. Nemusíme chodit daleko, za minulého režimu se u nás také kvalitní maso dalo těžko sehnat.

-Půst jako příprava na Velikonoce

Postní doba začíná na popeleční středu, což letos vychází na 14. únor. Vrcholem doby postní jsou Velikonoce. Na co se vlastně připravujeme? Každé Velikonoce probíhá křest nových katechumenů a my pokřtění tuto svátost obnovujeme. Půst je tedy o tom, připravit se na to, že znovu řekneme Bohu své ano. Představte si následující situaci: Malému Pepíčkovi ráno maminka řekne, že dnes dopoledne jsou objednaní k zubaři. Pepíček se zděsí, protože si celý půl rok od minulé návštěvy zubní ordinace samozřejmě zuby pravidelně nečistil. Takže s největší pravděpodobností bude muset přežít pár minut nepříjemného odstraňování kazu. Kdyby však maminka Pepíčka varovala, třeba měsíc dopředu... Dopadlo by to stejně, ale v mých utopických představách, by Pepíček šel do sebe a zuby si čistil.

Co tím chci říct? Dost často během postní doby doháníme to, co nestíháme během roku. Chodíme do práce, do školy, upadneme do rutiny a na Boha si často uděláme čas jen při nedělní návštěvě kostela. Máme kolem sebe tolik rušivých elementů, občas o nich ani nevíme. Proto se během postu něčeho zříkáme. Nemusí to být nutně jídlo. Církev není nějaký spolek fanatiků, kteří opovrhují štěstím lidí, a proto je nutí se vzdávat všeho, co by je snad mohlo těšit. Můžeme se zřeknout televize, kafe, alkoholu, prostě čehokoli. Odpoutáváme se od věcí, které nás spoutávají a narušují náš vztah s Bohem. Tím, že si něco odřekneme, se stáváme svobodnějšími, dáváme světu najevo, že tyto věci nad námi žádnou moc nemají a jejich místo může zaujmout naše víra.

-Modlitby pro postní dobu

Duchu svatý, ty naplňuješ vesmír a kladeš na dosah křehkosti tyto hodnoty Evangelia: dobrotu srdce, odpuštění a soucit.

Bože pokoje, i když jsme slabí, chceme tě následovat na cestě, jež nás vede k tomu, abychom milovali, jako ty miluješ nás.

Ježíši, naše naděje, tvé Evangelium nám dává pocítit, že i v hodinách temnoty Bůh chce, abychom byli šťastní. A pokoj našeho srdce může učinit život krásným těm, kteří jsou kolem nás.

Josephine