Proč jsi katolík????

11.10.2018

Měla jsem v plánu psát o něčem jiném, ale nedalo mi to. Abyste rozuměli situaci, už několikrát se mi během erasmus pobytu stalo, že se nějakým způsobem někdo dozvěděl, že jsem věřící katolička. Bylo to jen o něco míň divný, něž kdyby vyšlo najevo, že mám na pravé ruce sedm prstů...

Většinou pak následuje otázka, kterou prostě nečekáte. Proč? Poprvé jsem byla vážně překvapená, lidé jsou překvapení, ale nejsou znechucení. Alespoň většina. V Česku se s takovým zájmem moc nesetkáte, lidi vaše víra nezajímá, dokud jim ji nějak nezačnete vnucovat, třeba zvoněním u dveří a rozdáváním letáčků a tak podobně. Španělsko je teď vevnitř plné otázek, nevyřešených problémů a celkově se země začíná hodně rozdělovat. A to nejen v otázkách Katalánska. Změna v chování a myšlení se vidí hlavně u mladých lidí, kdy se prudce zvedá zájem o studium filosofie, psychologie, gender studií, na vzestupu je cokoli spojeného s feminismem, řeší se "zásadní" otázky lingvistického sexismu a další věci. Kritika někoho nebo něčeho je tu téměř zapovězená, všechny názory se musí respektovat a nikdo se nesmí soudit. Až na to, že pokud vy někoho odsoudíte, jste všemi ostatními odsouzeni, takže to taky nefunguje úplně na 100%, ale do toho se pouštět nebudeme. 😉

Líbí se mi, že mi lidé takové otázky pokládají. Ale těžko se na ně odpovídá, takže v dnešním článku, jsem se s vámi chtěla podělit o to, jak na takové otázky odpovídám já.

1. Moc se mi líbí věta, kterou napsal Chesterton o tom, proč je katolík. "Težkost ve vysvětlova proč  jsem katolík spočívá v tom, že existuje deset tisíc duůvodů, které všechny vedou k jedinému: že katolicismus je pravdivý."

Kdyby vaši rodiče nebyli katolíci, kdybyste se narodili na druhém konci světa, našli byste i tak cestu k Bohu a katolické církvi? Možná že ano, možná že ne. Ale to ještě nic nedokazuje. Kdyby vám nikdo neřekl, že když těstoviny po uvaření prolijete olejem, tak nelepí, jedli byste po zbytek života slepené těstoviny nebo si kupovali "panzány" protože ty podle reklamy nelepí?

2. Necitujte z Bible. Tohle může znít divně, ale mám zkušenost, že vás pak lidé považují za cvoka co zná zpaměti něco, co nedokáže vysvětlit.

3. Detaily. Většinou, když padne otázka: Proč jsi věřící? odpovídám otázkou, Proč ty nejsi? (mluvíme o dialogu ateisty a věřícího člověka). Je totiž mnohem snazší vysvětlit a vyvrátit jednotlivé argumenty, které lidé mají proti víře než jim v kostce v přijatelném čase vysvětlit, proč věřím. Takže pokud má člověk přede mnou problém s vírou a vědou, bavíme se o tomhle konkrétním problému. Pokud má problém s tím, že církev je banda ovcí, které jdou slepě za skupinou dědečků v bílých pláštích (to mi vážně řekli!), tak se bavíme o tomhle.

Nedávno mi jedna slečna řekla, že nechápe, jak můžu být věřící a chodit do kostela po obviněných, který vyšla najevo (církev a zneužívání dětí). Na to s radostí používám argument mého oblíbeného apologetika Trenta Horna. Kdybyste našli na zemi diamant, obalený v psím exkrementu.... vzali byste si ho? Přiznejme si, většina z nás ano. Přece jenom, ten diamant je prostě cennější než náš odpor k psím exkrementům. To samé platí v tomto případě. Kvůli tomu, co vyšlo v nedávné době najevo o vysoce postavených osobách v církvi ještě neznamená, že přestanu chodit do kostela a přijímat tak eucharistii.

Vzdali byste se vy diamantu kvůli psímu exkrementu?!

Josephine