Proč je pozitivní myšlení blbost

07.02.2019

Každý z nás čas od času potřebuje povzbudit, všichni občas potřebujeme zvednout sebevědomí, přestat sami sebe shazovat a konečně se začít vidět realisticky. Pokud jste (stejně jako většina populace) podlehli nátlaku ze strany společnosti a zařídili si účet na instagramu, víte moc dobře, že internet je plný povzbudivých citátů, koučů, kteří tvrdí, že vám pomůžu najít cestu ke štěstí, a tak podobně. Většinou vám zatají, že to bude zahrnovat jóga legíny, tetování, inhalaci bylinné páry a vyloučení živočišných výrobků z vašeho jídelníčku... Hledání štěstí a životní cesty pomocí podobných praktik je v dnešním světě běžné a nijak mě to nepřekvapuje. Co mě ale překvapuje je to, co můžeme vidět u internetových křesťanských influencerů, nebo spíše influencerek.

God makes no mistakes!

You are enough!

Just be YOU!

God loves you just the way you are!

Ten boom sebelásky a pozitivního myšlení má určitě dobrou myšlenku a možná takový přístup někomu pomůže, ale pro spásu je naprosto nedostačující. Proč?

To, jak my vidíme sami sebe, není nic, o co bychom se mohli opřít. Mění se to. Není to stav, kterého můžeme dosáhnout. Nejsme dost dobří a nikdy nebudeme. Proto nemá smysl si polepovat pokoj citáty typu "You are enough!" protože to prostě není pravda. Mám se ráda, když mám dobré známky, mám se ráda, když mě někdo pochválí, když jsem oceněná. Ale co potom? Co když zrovna nemám dobré známky? Co když mi místo pozitivních ohlasů chodí zprávy jako: "Co to na ten blog píšeš za bludy?" To jsme pak zase na začátku a přichází na řadu další citáty a další vlna pozitivního myšlení, víc jógy, míň masa...

Nejsme dost dobří a nikdy nebudeme. Nemá cenu si svůj nedostatek sebevědomí řešit sebeláskou, ta je nejistá, jeden den je a druhý den zmizí. Vždycky budeme neúplní, úplnost, dokonalost a absolutní dobrotu najdeme jen v Bohu. A to je ta jistota, ke které se musíme obracet, když nám chybí sebevědomí!

Spasení není z vás, je to Boží dar; není z vašich skutků, takže se nikdo nemůže chlubit. (Efez. 2,9)

Není to o tom milovat sám sebe, ale milovat to, kým jsem v Kristu.

Josephine