Multikulti review

21.12.2018

Jsem bezpečně na zemi, i když mělo letadlo vůli sněhu v Praze tři hodiny zpoždění... Dnešek bych ráda využila k rozpracování menšího srovnání, co a jak funguje či nefunguje u nás a ve Španělsku. Samozřejmě se to může lišit provincii od provincie, já budu mluvit za střed Španělska, kde jsem strávila letošní půl rok.

1. Mše Svatá

Ve Salamance je mše každý den, v každém kostele v dopoledních a odpoledních hodinách. Obvykle od 8-14 jsou nepřetržitě ranní mše a od 17-22 jsou odpolední. Ve všední dny trvají zhruba 30 minut a v neděli od 30-60 minut, přijde na to, jakého kněze chytnete, ale nejčastěji se to nepřehoupne přes 45 minut. V každém kostele je topení, a i když venku mrzne, lidé jsou v kostele jen ve svetrech. (Kostely tam mám zmapované jako profík, jelikož nám doma nešlo topení...)

Kněží nemají jáhny, ani ministranty, vidět děti ministrovat je opravdová vzácnost. Jako výpomoc k přijímání jsou tam tak jedna dvě starší paní. Tím se dostáváme k věku... v kostele je nezvyk vidět mladší generaci (0-40). Pokud uvidíte na mši třeba teenagery, většinou uprostřed kázání vytáhnou mobil a před přijímáním odejdou.

Kostely jsou mnohem hezčí, než ty u nás...

Při vybírání peněz uvidíte v košíku nejvíce jednu 5 eurovku, zbytek budou centy.

Hudba v kostele se pouští z rádia. Neexistují kancionály. Před každou mší si můžete u vchodu vzít papír, kde je natištěné čtení a evangelium. Někdy tam bývá i zamyšlení nad texty.

Na konci mše nikdo nečeká, než kněz odejde. Většina lidí se po přijímání zvedne a odejde a nečeká ani na požehnání. Po mši si jdou skupinky důchodců dát do baru kafe a něco malého k jídlu.

Většina věcí co se u nás zpívá, se tam pouze recituje.

Hostie chutnají stejně. 😉

2. Zpověď

Tohle se bude hodně lišit, ale je spíše zvykem, že ve velkých kostelech se zpovídá při mši a v případě menších kostelů, se zpovídá v předem určený den jen kolem velkých svátků. Nikdo si moc nedělá hlavu s nějakým protokolem, prostě si sednete a svátost probíhá spíše formou rozhovoru mezi přáteli.

Úplně odlišné je to u kněží z Opus Dei, kteří si v některých případech i zapisují, co jim říkáte - to je u menších farností a hodně starých kněží.

3. Schola

Něco takového neexistuje, setkala jsem se s tím jen na mládežnické mši, kde jsme měli kytary a bubny, ale při běžné mši ani neuslyšíte varhany.

Musím se přiznat, že se strašně těším na naši nedělní, jelikož mi ty kancionálovky prostě chybí. Stejně tak zpívané žalmy. Ve zkratce, i když je Španělsko údajně katolickou zemí a Česko zase plné ateistů, opak je podle mě pravdou.

Veselé Vánoce,

Josephine.