Jedna, šest, šest, sedm, nula

14.08.2019

Místo jména, jedna, šest, šest, sedm, nula...

Dnes si připomínáme památku polského kněze a mučedníka Maximiliána Kolbeho. Jeho životopis si můžete najít na tetě wiki, takže nemá cenu ho sem vypisovat.

Co ale má cenu a rozhodně stojí za zmínku, je událost z roku 2002. V tomto roce se slavilo 20 výročí kanonizace Maximiliána Kolbeho a polští minorité zveřejnili některé Kolbeho spisy a dopisy, mezi nimiž byl i světcův poslední dopis, který adresoval své matce.

Milá matko, na konci května jsem dorazil transportem do koncentračního tábora v Osvětimi. Jsem v pořádku. Nemusíš se bát o mé zdraví, protože Bůh je všude a s velkou láskou myslí na všechny a na všechno. Bylo by lepší, kdybys mi nepsala nazpět do té doby, než Ti napíši další dopis, protože nevím, jak dlouho tady budu.

Srdečně zdraví a líbá, Raymond Kolbe

Dopis byl napsán 15. června 1941 a dalšího psaní se Kolbeho matka nedočkala. 14. srpna 1941 byl Maximilián Kolbe usmrcen fenolovou injekcí.

Při příležitosti oslav 30. výročí Kolbeho smrti, ho papež Jan Pavel II. prohlásil za blahoslaveného a už tehdy se jasně vyjádřil, že by se mělo uvažovat i o jeho kanonizaci, s čímž řada lidí nesouhlasila. Kolbe totiž nebyl mučedníkem v pravém slova smyslu. Mučedník je ze své podstaty někdo, kdo položil život za svou víru. Kolbe nebyl usmrcen, protože by byl knězem, ale protože dobrovolně nabídl svůj život za život jiného člověka. Nacisté neměli důvod řešit, jestli je knězem, jestli je věřící nebo co vlastně je. Jan Pavel II. si ale nakonec prosadil svou, přestože komise, která svatořečení posuzovala byla spíše proti.

Maximilián Kolbe byl 10. října 1982 prohlášen za svatého.

"Z moci své apoštolské autority nařizuji, aby Maximilian Maria Kolbe, který byl po svém blahořečení uctíván jako vyznavač víry, byl od této chvíle uctíván rovněž jako mučedník!"(Jan Pavel II.)

Josephine

PS: Pokud ještě nejste přihlášeni do našeho Newsletteru, tak to můžete napravit na hlavní stránce. Dneska na vás čeká 5 zajímavostí ze života Maximiliána Kolbeho.