Jak se začít modlit?

28.02.2018

Někteří z vás vyrostli ve víře a rodiče vás k tomu vedli, takže víte jak na to, ale je tu určitě plno lidí, kteří z nějakého podnětu konvertovali ke křesťanství v průběhu života, nebo možná jste právě teď v procesu poznávání Boha, ale nevíte, jak to máte udělat.

Jako bývalá ateistka jsem si tím procesem taky prošla, a není to zas tak moc dlouho, co jsem uvěřila, takže se to taky pořád učím, ale vím, jak ty začátky dokážou být někdy těžké. Prostě když začnete Boha hledat až v průběhu života a nevíte, jak se máte modlit (když vás to nikdy nikdo nenaučil), Bibli jste možná viděli tak ve výloze knihkupectví a nemáte v životě žádného křesťana, který by vám poradil, tak se to hrozně vleče.

Pokud už jste křesťanem nějaký ten pátek a chcete něco konkrétnějšího, tak určitě běžte zčeknout pokročilejší a podrobnější návod na modlitbu mezi staršími články =).

Jak teda začít?

Z počátku se vám to bude zdát hodně divné (jakože fakt hodně) mluvit s někým o kom jste dlouho věřili, že neexistuje, ale je to hrozně důležité.

Můžete začít s tím, že s ním budete mluvit jako s obyčejným člověkem, který sedí vedle vás a poslouchá, co mu říkáte. Mně osobně to hodně pomohlo, nepřipadáte si pak jako byste mluvili do zdi. Úplně normálně si s ním povídejte, o obyčejných každodenních věcech, ptejte se ho na věci o něm, o víře, o církvi. Prostě o všem. A mějte trpělivost, protože ne vždycky odpoví hned na všechno.

Dalo by se to přirovnat ke vztahu k někomu. Když vás nějaký člověk nějak zaujme a vy ho budete chtít poznat, tak taky začnete s obyčejnou konverzací o různých věcech. A čím víc s tím člověkem budete mluvit, tím víc ho poznáte. Když s ním nebudete mluvit, tak se nikam neposunete.

Důležité je tedy nepřestat. I když se vám zrovna nebude chtít, budete nervózní z toho, že vám Bůh neodpovídá, nebo si prostě nevzpomenete, protože na to nejste zvyklí, tak je moc důležité vytrvat. Ze začátku bude těžké si na to zvyknout a ne vždycky to půjde (to se prostě stává, proto na to jděte pomalu, je to přece jen "nové teritorium"), ale čím víc s ním budete mluvit, tím víc se do něj zamilujete.

Pak je tu ještě jedna důležitá věc. Kupte si Bibli a začněte ji číst (pokud jste Bibli nikdy nečetli tak se obecně doporučuje začít od Nového zákona, ale to je samozřejmě na vás). Vyberte si nějaký úsek, přečtěte si ho, přemýšlejte nad ním a nechte Boha k vám promlouvat. Není to jen knížka, je to živé slovo živého Boha.

Následujte Pána a nepřestávejte.

"Budete mě volat a chodit ke mně, modlit se ke mně a já vás vyslyším. Budete mě hledat a naleznete mě, když se mne budete dotazovat celým svým srdcem." (Jeremiáš 29, 12-13)

"Vede se někomu z vás zle? Ať se modlí. Je někdo dobré mysli? Ať zpívá Pánu!" (Jakub 5,13)

"Při modlitbě pak nemluvte naprázdno jako pohané; oni si myslí, že budou vyslyšeni pro množství svých slov. Nebuďte jako oni; vždyť váš Otec ví, co potřebujete dřív, než ho prosíte." (Matouš 6, 7-8)

"Dříve než jsem tě vytvořil v životě matky, znal jsem tě, dříve než jsi vyšel z lůna, posvětil jsem tě, dal jsem tě pronárodům za prokoka." (Jeremiáš 1, 5)

Anasthazia