Hospicová péče

21.01.2018

"Máte strach ze smrti?"

zeptal jsem se. Má otázka Matku Terezu překvapila.
Na okamžik se mi zadívala do očí, a pak se nahlas rozesmála.

"Ne, vůbec," prohlásila. "Umřít znamená vrátit se domů. Copak máte strach vrátit se domů ke svým drahým? Okamžik smrti nedočkavě očekávám. Tam nahoře najdu Ježíše a všechny lidi, kterým jsem se v tomto životě snažila dát lásku. Sejdu se tam s dětmi, které jsem se pokoušela zachránit a které mi umřely v náručí a považovaly mě přitom za svou maminku. Najdu tam všechny chudé, kterým jsem pomohla, umírající, kteří vydechli naposledy v domě, který jsem pro ně v Kalkatě postavila. Budou tam prostě všichni lidé, kteří mi na této zemi byli drazí. Takže to bude nádherné setkání, nemyslíte?"

Oči se jí při těch slovech třpytily překvapivým klidem a štěstím. Mezitím jsem dosnídal. Matka Tereza sklidila nádobí na tác a stáhla ze stolku ubrus, který předtím rozprostřela. Ve dveřích se objevila mladá sestra a Matka jí tác podala.

"Tak a teď se můžeme vrátit k rozhovoru, který jsme posledně přerušili," řekla.

Já jsem vzkříšení a život.
Kdo věří ve mne,
i kdyby umřel, bude žít,
praví Ježíš.
(Bible Jan 11,25)

Vyňato z knihy: Matka chudých, Karmelitánské nakladatelství

Strach ze smrti je pro dnešní společnost běžným problémem. Snažíme se udržet se no nejdéle mladí a fit, když nám příroda nepřeje, spraví to krém proti vráskám z DéEmka. Ještě jsme přece nezažili všechno, ještě jsme si dostatečně neužili. Potíž je v tom, že všechno musí jednou skončit, stejně tak náš život. Matka Tereza se nebála smrti, byla s ní smířená, a proto odešla v pokoji. Jenže smrt nepostihuje jen umírající osobu. Kolikrát má velký dopad i na rodinu a okolí člověka. Někdy se lidé bojí být s umírajícím člověkem, protože odchod ze světa je pořád obestřen jakýmsi tajemstvím a nechceme s ním mít nic společného. Nevíme, co mu máme říct. Věta: "Neboj, bude to dobrý." By zněla vážně bizarně. Většina rodin se rozhodne umístit umírajícího rodinného příslušníka do nemocnice, s argumentem, že tam přece mají ty nejlepší prostředky, aby se o něj postarali.

V čem je problém?

Problém je v tom, že tomu člověku už není pomoci. Umírá. A je to tak v pořádku, je to součást života. Nepotřebuje lékaře, ale někoho, kdo ho doprovodí, kdo mu umožní důstojně odejít. Nemocnice zatím není schopná tohle prostředí vytvořit. Alespoň podle mé zkušenosti.

Jaká je tedy další možnost?

Jednou z alternativ nemocnice je hospicová péče. Hospic umožňuje pacientům v klidu dožít svůj život, zemřít důstojně a ve smíření. Zároveň zaručuje, že pacient nebude trpět bolestmi a nebude ve svých posledních chvílích sám. Hospic funguje buď jako mobilní zařízení, což znamená, že k vám domů dochází doktor a hospicoví dobrovolníci, kteří se o nemocného starají a stejně tak o celou rodinu. Pomáhají vám smířit se s odchodem blízké osoby a v poslední fázi (pokud si to přejete) nemocného obléknou do vámi vybraného oděvu ve kterém chcete, aby byl pohřben. Zavolají pohřební službu, a ještě dlouho po smrti pacienta s vámi zůstávají v kontaktu a můžete se účastnit různých setkání s lidmi, kteří mají podobnou zkušenost. Další možností je lůžkový hospic, což je místo, kam nemocného umístíte a pracovníci se o něj starají. Můžete za ním pravidelně docházet, ale nemáte ho doma. To je dost často potřeba u vážně nemocných pacientů, kteří potřebují zvláštní lékařskou péči, kterou není možné provádět doma.

Argumenty proti:

Pro pacienta je lepší, když o svém stavu neví a nestresuje se.

-Lež je lež a nemá cenu si nalhávat, že je milosrdná. Navíc, když nemocný zjistí pravdu (což se dost často stává), bude vám mít za zlé, že z něj děláte tak říkajíc blbce a rozhodně mu to v jeho situaci nepomůže.

Hospicová péče nemůže člověku pomoct, jelikož tam nepracují odborníci, myšleno doktoři.

-Umírající člověk umírá. Nepotřebuje lékaře, který ho nějakou zázračnou medicínou vyléčí. Hospic disponuje vzdělanými doktory, kteří vědí, co dělat a jak nejlépe utišit bolest. Ale nesnaží se drastickými léky nemocného "uzdravit".

Hospic je jenom pro věřící lidi.

-Hospicová péče je pro každého. Jen je možná mezi věřícími více rozšířené povědomí o existenci takové instituce, jelikož téma smrti není pro křesťany tabu.

Otázky:

Kde všude funguje hospicová péče?

https://asociacehospicu.cz/formy-hospicove-pece/?post_id=223

V odkazu výše můžete najít soupis všech hospicových zařízení, které v ČR fungují.

Zároveň, pokud se chcete stát dobrovolníkem, tenhle odkaz je pro vás. https://asociacehospicu.cz/formy-hospicove-pece/?post_id=267

No a pokud nemáte čas fungovat jako dobrovolník, ale rádi byste podpořili dobrou věc, klikněte zde. https://asociacehospicu.cz/formy-hospicove-pece/?post_id=275

Na dnešní článek bude navazovat náš úplně první rozhovor, na který se můžete těšit během týdne! 😉

Josephine