Daň z práva na život

30.01.2019

Nevím, jestli jste zaznamenali nedávné události, které otřásli některými obyvateli New Yorku. Pokud ne, tak mi dovolte, abych vás uvedla do situace.

Minulý týden (22. ledna) byl schválen dodatek k zákonu o potratech ve státě New York. Zaměřme se na datum.

Datum

22. ledna není náhodné datum, před 46 lety v ten stejný den padl rozsudek v jednom z nejkontroverznějších případů americké potratové politiky. Případ známý jako Roe v. Wade. V roce 1970 Norma McCorvey (Jane Roe) požádala o potrat. Proti ní, na straně státu Texas stál Henry Wade. Jane/Norma tvrdila, že je obětí znásilnění a proto se dožaduje takového zákroku. Spor se vedl nakonec přes 13 měsíců a nakonec musel zasáhnout Nejvyšší soud. Bylo rozhodnuto ve prospěch Normy/Jane a to hlavně proto, že se její obhájkyně odvolávala na 14. dodatek Ústavy USA, který říká: "žádný stát nemá právo vydat nebo prosazovat zákon, který by omezoval svobody nebo výsady občanů Spojených států; žádný stát nemá právo zbavit jakoukoli osobu života, osobní svobody nebo majetku bez řádného soudního procesu; nemá také právo zbavit jakoukoli osobu, podléhající jeho pravomoci, stejné ochrany zákona..."

Podle obhájkyně McCorveyové je protiinterrupční zákon zásahem do soukromí občanů USA a není proto v souladu se 14. dodatkem Ústavy. Nejvyšší soud dal za pravdu Jane Roe, což v podstatě vedlo k hromadnému povolení potratů v celé Americe, kvůli napadení protiinterrupčních zákonů, které měly údajně být zásahem do soukromí.

Trocha matematiky: těhotenství je 9 měsíců, soud rozhodoval přes 13 měsíců, suma sumárum, by Jane musela přenášet dítě 4 měsíce, k čemuž nedošlo. V průběhu řízení se jí narodila zdravá dcera.

V 90. letech Jane všechny šokovala přiznáním, že si znásilnění vymyslela.

RHA (Reproductive Health Act)

Je název dodatku, který byl státem New York přijat.

Co se mění?

Tento dokument povoluje potrat po 24. týdnu těhotenství, v případě, že je ohroženo zdraví matky nebo je dítě takříkajíc "nefunkční", není životaschopné.

Zastánci RHA dodatku ho ve své kampani prezentují následovně.

-Současná legislativa

  •  Umožňuje pronásledování a stíhání žen, které se rozhodnou potratit, stejně, jako doktory, kteří potraty provádějí.

-RHA

  • Ruší status potratu jakožto trestného činu a vytváří nové odvětví veřejného zdravotnictví, které bude brát potrat jako lékařský zákrok.

-Současná legislativa

  • Neexistuje žádná výjimka pro případy, kdy je život ženy v ohrožení nebo je plod neschopný života.

-RHA

  • 2. Poskytuje alternativu pro ženy v nebezpečí života (kvůli těhotenství) anebo pro případy, kdy je plod neschopný života.

-Současná legislativa

  • 3. Výrazně omezuje seznam těch, kdo mohou potrat provádět. (Pouze kvalifikovaní lékaři)

-RHA

  • 3. Rozšiřuje právo provádět potrat na zdravotní sestry, pomocné doktory a další.

Závěr

Co z toho všeho vyplývá a proč by nám to nemělo být jedno? Pokud jde o potraty, znám spoustu lidí, kteří mají velice benevolentní názory jen kvůli tomu, že přece každý by měl právo se rozhodnout a i když oni by to nikdy neudělali, nechtějí soudit ty druhé. Nebo si řeknou, že potrat je v pořádku jen, když jde o znásilnění nebo když je život matky v ohrožení.

Proč je to podle mě hloupost?

Jednoduše se stačí podívat na formulaci toho dodatku. Nikde se neříká, co to přesně znamená, že je ZDRAVÍ ženy ohroženo. (V angličtině je použit termín "welbeing" což je značně zavádějící). Co když to zahrnuje i psychické zdraví? To by znamenalo, že kdokoli přijde na kliniku s tím, že má deprese z těhotenství, tak může potratit? Je to přitažené za vlasy, ale ten dodatek je takhle formulován.

Realita

Pojďme nazývat věci pravými jmény.

Plod znamená dítě.

Pozdní ukončení těhotenství může znamenat 4 věci. (Předem se omlouvám, pokud na tohle nemáte žaludek, ale myslím, že je dobré si to uvědomit).

1. DaE je metoda, která znamená "Dilation and Extraction". Jde o roztažení děložního čípku, do kterého se následně zavede vakuová sací hadice, která vysaje srdce a žaludek miminka, což zajistí okamžitou smrt. Zbytky tělíčka se odstraňují chirurgickými nástroji, což je eufemismus pro obří nůžky nebo pinzetu, říkejte tomu, jak chcete. Může se stát, ale nestává se to prý často, že je dítě při procesu "kouskování" naživu.

2. Labor Induction neboli "umělé vyvolání" znamená, že jsou dítěti injekcí podány jedy, které ho zabijí a ženě následně hormony, které vyvolají porod. Miminko se samozřejmě narodí mrtvé a bude zlikvidováno, jako biologický odpad.

3. Částečný porod je eufemismus pro metodu, při které dojde k porodu dítěte (skoro). Dítě se porodními cestami dostane ven celé, až na hlavičku, kterou doktor "přestřihne" chirurgickými nůžkami. Následně zasune do porodních cest odsávačku, která sáním odstraní zbytky hlavičky a orgány jako mozek.

4. Potrat hysterektomií je v podstatě obdoba císařského řezu, až na to, že v tomto případě dítě zákrok nepřežije.

Na závěr vám sem dám fotogalerii, do které se prosím nedívejte, pokud jste slabší povahy. Omlouvám se za hromadu vyčerpávajících informací, ale mám pocit, že musíme bránit ty, co se bránit nemohou.

Josephine

PS: Ráno ve 4 mířím na letiště a zpět do rodného kraje, když si vzpomenete, budu moc vděčná za modlitby.