Adventní objevy

06.12.2018

Jelikož neumím odpočívat a jsem přehnaně aktivní člověk, baví mě zkoušet různé druhy cvičení a sportů. Jsem chudý student, takže platit za permanentku do fitka je vyloučeno a běhat mě nebaví, bolí mě potom záda. Oblíbila jsem si pilates a od pilates byl jen krůček k objevení jógy. Cvičila jsem jógu podle videí na youtube, které byly v angličtině, takže jsem půlce věcí nerozuměla a řeknu vám, je vážně složité koukat na obrazovku tabletu, když máte levou nohu za uchem a pravou v podpaží a k tomu se snažíte zhluboka dýchat a představovat si vaše "happy place"... Moje představy o józe dostaly zabrat, když mi jednou ségra řekla, že přece cvičit jógu není úplně "v pohodě". Nelžu vám, vážně jsem neměla tušení, o čem to mluví. Nejdřív jsem se vyděsila, že snad je jóga "nezdravá" (znáte tu hlášku z Mamma Mia! "Ta pitomá jóga mi zvětšila lejtka!" tak přesně na něco takového jsem v tu chvíli myslela).

Později jsem se dozvěděla, že jóga je katolickou církví viděna kriticky. Proč? Jóga není jen o cvičení, je to způsob myšlení. Když se podíváte na většinu instruktorů jógy na internetu, můžete najít společné rysy. Hodně z nich propagují veganství, minimalismus, čakry, energie a něco co bych ne možná úplně přesně nazvala "sebestřednost".

Řekla jsem si, že já přece tak prdlá nejsem, abych přijala všechny ty nesmysly o čakrách a energiích, takže to prostě jenom budu cvičit a nebudu tomu věřit. V čem byl problém? Ať chceme nebo ne, věci na které se díváme (filmy, seriály), hudba kterou posloucháme a knihy které čteme, nás ovlivňují. Vrátila jsem se k pilates (které má hodně cviků společných s jógou), se kterým jsem pak také přestala kvůli zdraví (paradoxně).

Teď na erasmu jsem měla chuť se ke cvičení vrátit, nicméně opět jsem nechtěla platit za fitko, běhání mě pořád nebaví a s pilates už znám od začátku do konce, není to pro mě už taková výzva a chtěla jsem zkusit něco nového. Narazila jsem na katolickou alternativu jógy.

https://pietrafitness.com/

https://soulcore.com/

A jako bonus tento YT kanál, který mě prostě baví. https://www.youtube.com/channel/UCrszKdR_XTAkGHV285luRBw.

Je jóga nebezpečná? Jóga není "nebezpečná", nemusíte se zpovídat ze cvičení jógy. Jenom vám chci nabídnout alternativy, které mě zaujaly.

Katolický farář se ptá Vatikánu: "Smí se při modlení kouřit?" Kategorická odpověď Vatikánu: "Ne." Jezuita se dotazuje Vatikánu takto: "Smí se při kouření modlit?" Odpověď Vatikánu: "Ano, modlit se dá vždycky."

Takže modlit se dá opravdu u všeho! 😉

Josephine